Rix90 blir Bodyfence Certified Installer

Rix90 kan med stolthet meddela att vi blivit certifierade montörer av Hexis Bodyfence. Skintac Bodyfence är namnet på det material vi använder vid foliering med PPF (Paint Protection Film, stenskottsskydd på bilar).

Detta innebär för dig som kund att du kan ha ett större förtroende till den garanti vi erbjuder för ett väl utfört arbete, enligt professionella standarder. Att vara en del av detta nätverk innebär att vi tar en aktiv roll i ständig kvalitetsförbättring, genom hela kedjan från materialtillverkning till slutleverans. Samtidigt utvidgar och säkerställer vi vår expertis gällande självhäftande produkter.

Fler nyheter

Enterprise Magazine var på besök

För någon vecka sedan intervjuades vår vd Johan av Enterprise Magazine om hur vi arbetar med foliering och fordonsdekor för företag inom entreprenad och industri.
2026-02-24/av Peter Granlöf
Eldriven fordonspark med e-Transit

Varför de bästa montörerna aldrig söker jobb (och hur du får dem ändå)

70 000 personbrist. De bästa hantverkarna är redan anställda och kollar inte dina annonser. Men de ser dina bilar varje dag. Så bygger du en arbetsplats folk vill tillhöra
2026-01-01/av Peter Granlöf
Eldriven fordonspark med e-Transit

Grön hantverkarflotta 2026: Så dekorerar du ID.Buzz, e-Partner och PV5

Elektrifierar du hantverkarflottan? Guide till dekorering av ID.Buzz, E-Partner, Kia PV5 och E-Transit. Material, pris, process. 40 års erfarenhet.
2025-12-11/av Peter Granlöf
Vi fick foliera bilen till Servlys arbetsbil i lila övertoning

Enhetlig fordonsprofilering för företag med 100+ fordon i hela Sverige

Många större företag med omfattande fordonsflottor ställs inför en frustrerande utmaning: en inkonsekvent visuell profil. Fordonen ser olika ut beroende på var i landet de befinner sig, vilken leverantör som anlitats eller vem som gjorde beställningen. Detta handlar sällan om slarv. Problemet ligger i att det saknas ett tydligt, centraliserat system och en pålitlig partner som tar ett helhetsansvar för processen. När fordonen är företagets mest synliga reklampelare, har ni inte råd med ett lapptäcke av inkonsekvens.
2025-12-04/av Peter Granlöf
Varseldekor till Veolias arbetsfordon

Varför använder man reflexfolier på utryckningsfordon?

När fordon som ska synas – exempelvis ambulans, räddningstjänst eller andra arbetsfordon – och rullar ut i trafik eller mörker är synlighet avgörande. Därför använder man ofta reflexfolie och sär­skilt mönstret ”batt­en­burg” som en del i fordons­dekoreringen.
2025-11-26/av Peter Granlöf
Logotyp på bil till Sveriges Radio i svarta texter

Så vet du att din leverantör klarar nästa upphandling – 5 frågor att ställa

Den verkliga tryggheten ligger i leverantörens förmåga att hantera hela processen, från design till efterservice. Att välja fel kan leda till onödiga kostnader, förseningar och, i värsta fall, skada på varumärket.

Här är de fem viktigaste frågorna du bör ställa för att säkerställa att en leverantör är redo att hantera din nästa stora upphandling.
2025-11-14/av Peter Granlöf
Load more